Suudi Arabistan'da göz altına alınan prensler ve bakanlardan sonra, kentte birçok noktada krizin izleri devam ediyor. Suudi Arabistan'da çok sayıda prens, bakan ve üst düzey devlet yetkilisini içeren gözaltı dalgasının etkileri sürüyor. Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın başkanlığındaki Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Komisyonu tarafından gerçekleştirilen operasyonda onlarca kişi "yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla" gözaltına alınmıştı. Arap ve dünya basını ülkedeki gözaltı dalgasını 32 yaşındaki Kral Selman'ın oğlu veliaht prensin tahta çıkmadan önce güç konsolidasyonu olarak yorumladı.

''PROVOKATİF DEDİLER''

Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen Suudi Arabistan yarı resmi gazeteleri gözaltıların iki nedene dayandığını yazıyor. Bunlardan biri, 2009'da Cidde kentindeki kanalizasyon ihâlesindeki yolsuzluk diğeri ise geçen yıllarda çok sayıda kişinin ölümüne sebep olan corona virüsü ilaçlarıyla ilgili ihalelerdeki yolsuzluk... Gözaltına alınlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri 18,4 milyar dolarlık kişisel serveti ile Prens el-Velid bin Talal bulunuyor.

Gözaltına alınan ya da tutuklanan 11 prens, 4 bakan ve çok sayıdaki eski bakanın başkent Riyad'daki Ritz-Carlton Oteli'nde tutuldukları biliniyor. Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, tutuklanan kişilerin mal varlıklarının dondurulacağını ve tüm hesaplarına el konulacağını duyurdu. Cidde'deki güvenlik birimlerinin ise özet jetlerin havalanmasına izin vermediği öğrenildi. Gerekçe olarak yüksek makamdaki kişilerin kaçma olasılığı gösterildi. Öte yandan Suudi Arabistan, Yemen'den cumartesi gecesi gerçekleştirilen balistik füze saldırısını "savaş ilanı" olarak nitenlendirirken, saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. İran Dışişleri Sözcüsü suçlamalar için "provokatif' dedi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün Riyad'da, cumartesi günü görevinden istifa eden Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile bir araya geldi.