Terör örgütü DEAŞ'ın bir dönem Suriye'deki kalesi olan Rakka kentinde şimdi de bir diğer terör örgütü olan PKK/PYD zulmü yaşanıyor. PKK/PYD, 6 Haziran'da başlattığı ABD destekli operasyonla 17 Ekim'de DEAŞ'ı, Rakka'dan çıkarmıştı. Ancak bu süre içerisinde ABD'nin bombalar yağdırması, PKK/PYD'nin saldırıları ve DEAŞ yaşanan çatışmaların ardından ülkenin kuzeyindeki Rakka kentinin yüzde 90'a yakını yerle bir oldu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin kente girerek çektiği görüntülerde, Rakka'nın tamamına yakınının harabeye döndüğü gözlendi. Caddelerin iki tarafındaki binaların tamamen yıkıldığı, araçların enkazların altında kaldığı görüldü. Şiddetli saldırılar nedeniyle kepenkleri kapalı dükkanların çatılarının çöktüğü, kepenekleri kırılarak açılmış olanların da içlerinin boş olduğu görüntülere yansıdı.

BİNE YAKIN SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Harabeye dönen kent, şimdilerde PKK/PYD teröristleri tarafından yağmalanıyor. Yerel sakinler, PKK/PYD'li teröristlerin dükkanları ve evleri yağmaladığını, çaldıkları eşyaları örgüt kontrolündeki Ayn İsa ve Resülayn beldelerinde sattıklarını söyledi.

Rakkalı sakinler, çatışmalardan kaçan Sabahiye Mahallesi halkının iki gün önce evlerine dönmek istediğini, ancak mahalleyi yağmalamakla meşgul olan PKK/PYD'li teröristlerce engellendiklerini anlattı.

"Rakka Sessizce Katlediliyor" isimli aktivist ağı, ABD ile PKK/PYD'nin saldırıları süresince iki bine yakın sivilin öldüğünü, 450 binden fazlasının göç etmek zorunda kaldığını duyurmuştu.