Enerji Bakanı Berat Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe sunumunda bakanlığının yeni döneme ilişkin stratejilerini anlattı. Buna göre, elektrikte iletim-dağıtıma 30 milyarlık yatırım yapılacak, 2 yeni yüzer LNG depolama tesisi devreye girecek, 2018 sonunda 81 ilde doğalgaz kullanılacak. Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri 27 bin istihdam yaratacak, yıl sonuna kadar 65 petrol kuyusu açılacak. Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin gemileri sismik taramalara devam ederken, yurtdışından sipariş edilen sondaj gemisi de bu yıl Akdeniz-Karadeniz'de çalışmaya başlayacak. Önümüzdeki on yılda Türkiye 110 milyar dolarlık (431 milyar TL) enerji yatırım üssüne dönüşecek.

İşte Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamaları:

TANAP'IN YÜZDE 94'Ü TAMAMLANACAK

Eylül 2017 itibarıyla TANAP Projesi'nde yaklaşık bin 819 kilometre pist açımı, bin 728 kilometre boru dizgisi, bin 678 kilometre ana hat boru kaynağı tamamlandı. Yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 94'ü tamamlanacak. Çanakkale Boğaz Geçişi'nde inşaat faaliyetlerine devam ediliyor. Gelecek yıl Türkiye'ye, 2020'de de Avrupa'ya gaz arzı sağlanacak. 2018 başında ilk test gaz basma süreci hayata geçecek.

TÜRK AKIMI'NDAN 14 MİLYAR M3

Türk Akımı, Rusya'dan başlayarak Türkiye'nin Karadeniz kıyısındaki alım terminaline, devamında da Türkiye üzerinden komşu devletler sınırına kadar uzanan, her biri yıllık 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşuyor. Boru hatlarından biri sadece Türkiye'ye gaz arzı sağlayacak. Proje tamamlandıktan sonra 14 milyar metreküp gaz, Batı Hattı yerine Türk Akımı üzerinden gelecek.

İTHALATTA YENİ KAYNAKLAR GELİYOR

Doğalgaz ithalatında yeni kaynak ve güzergâhlar için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Akdeniz, Afrika gibi kaynaklardan gaz temin edilmesi için çalışılıyor. Doğalgaz tüketimi yıllık yaklaşık 50 milyar m3'e ulaştı.

ENERJİYE 431 MİLYARLIK YATIRIM

Ülkemiz enerji sektörünün önümüzdeki 10 yılda toplam yatırım ihtiyacının 110 milyar doları (431 milyar lira) aşması tahmin ediliyor.

İKİ SANTRAL 16 MİLYAR DOLARLIK İŞ

Akkuyu ve Sinop nükleer santral projeleri yerli firmalara yaklaşık 16 milyar dolarlık iş imkânı doğuracak. İki santralde inşaatın en yoğun olduğu zamanlarda 20 bin, işletme döneminde 7 bin kişi çalışacak.

6 MİLYON METRE SONDAJ YAPILACAK

Ülkemizin maden potansiyelinin ortaya çıkarılabilmesi için MTA 2017'de 1 milyon, 2018'de 2 milyon, 2019'da 3 milyon olmak üzere toplam 6 milyon metre sondaj yapacak. İnşallah bu yıl bitmeden 1 milyon hedefini hayata geçirmeye yaklaşıyoruz.

JEOKİMYA ATLASI HAZIRLANIYOR

Türkiye'nin maden röntgenini çekmek için jeokimya ve jeofizik haritaları hazırlanıyor. Bu yılın sonunda Jeokimya Atlası, 2018 sonunda ise havadan jeofizik veri toplama çalışmaları tamamlanacak. Sunumunun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Albayrak, "Doğalgazı elimizden geldiği kadar ucuzlatmaya çalışacağız, geçen yıl yüzde 10 indirim yaptık. BOTAŞ'taki kâr tahkim kaynaklı. BOTAŞ daha önce zarar eden bir kurumdu, şimdi makul düzeyde kâr eden bir kurum oldu" dedi.