Girsan Silah Sanayi Fabrika Müdürü Yusuf Nesil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli üretim silahla ilgili açıklamalarının kendilerini son derece cesaretlendirdiğini belirterek, "Türk üreticilerin son 10-15 yılda neler yaptığını herkes gördü. Bundan sonra da çok daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum." dedi.

Karadeniz Silah Projesi kapsamında 1994'te kurulan ve 2001'de özelleştirilen GİRSAN Silah Sanayi Fabrikası'nda üretilen silahlar, 54 ülkeye ihraç ediliyor. NATO'nun belirlediği kriteri 6 kat aşan "MC 28 SA" adı verilen tabancayla dikkati çeken firma, Ar-Ge çalışmalarını ise her geçen gün artırıyor.

Nesil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 23 yıldır hafif silah sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Savunma sanayisinin son 15 yılda geldiği noktanın çok güzel olduğunu belirten Nesil, gerek hafif gerekse ağır silahta yapmaları gereken daha çok iş olduğunu vurguladı.

Bu noktada dünyadaki gelişmeleri çok iyi takip ettiklerini anlatan Nesil, "Batılı, Amerikalı silah üreticilerinden daha iyi silahlar üretmeyi hedefliyoruz.

Sadece Türkiye'de değil dünyadaki asker ve polis teşkilatlarına da silah sunuyoruz. Kolombiya Deniz ve Hava Kuvvetleri, Güney Afrika ile Gürcistan Polis teşkilatları gibi birçok yabancı devletin kolluk kuvvetlerine tabanca sunuyoruz." diye konuştu.

İğneli, horozsuz, kompozit gövdeli yeni nesil tabancaları kolluk kuvvetlerinin kullanımına sunduklarını belirten Nesil, "Jandarma teşkilatına en son 2 bin teslimat yaptık.

Polis teşkilatının açmış olduğu 35 bin adetlik ihaleyi de kazandık. Şu anda 30 bin adedi teslim ettik, geriye kalan kısmın test aşaması devam ediyor. Jandarma teşkilatına 'Regard MC', polis teşkilatına da 'MC 28 SA' model tabanca verdik." ifadelerini kullandı.