Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'nun kendisinin ve Atatürk'ün düşman hedef olarak gösterildiğinin altını çizerek, yaşanan skandala sert tepki gösterdi.

AK Parti Genel Merkezi'nde dün düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "NATO'da beraberiz diye yanlışları söylemeyecek miyiz? Kusura bakmayın söyleyeceğiz. Norveç'te 'düşman tablosu' diye bir tablo koymuşlar. Tabloda Atatürk'ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Genelkurmay Başkanımız ve AB Bakanımız, Kanada yolundaydı, bizi arayıp 'Böyle bir durum var. Bu NATO tatbikatı. Tatbikattaki 40 askerimizi çekiyoruz' dediler. Dedik ki 'Hiç durmayın. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi çekin.' Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz. Oyun başka, zaman zaman değişik yerlerde de bunlar yapıldı."

GÖREVDEN ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından Türkiye'nin gücüne boyun eğen NATO'dan açıklama üstüne açıklama geldi. Üst düzey bir NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre, tatbikatın masa başında düzenlenen simülasyonları sırasında iki olay yaşandı:
Norveç'teki Ortak Harp Merkezi'nde (JWC), ilk olayda simülasyonla ilgili arka plan belgeleri çerçevesinde "Düşman Liderler Biyografisi" hazırlandı. Ekip teknisyeni Atatürk'ün fotoğrafını bu biyografilerden birine yerleştirdi. Skandalın ardından teknisyen, fotoğrafı "yanlışlıkla" yerleştirdiğini iddia etti. Türk ekibin müdahalesi sonrasında Atatürk fotoğrafı biyografiden kaldırıldı. Skandala neden olan teknisyen ise özür diledi.

Diğer olayda Norveç Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bir sivil personel Hollanda'daki karargahta simülasyon çerçevesinde kullanılan sanal bir sohbet mecrasında "Recep Tayyip Erdoğan" adlı sahte hesap açtı. Personel, sahte hesapla, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın simülasyonda "düşman ülke liderleriyle" yakın ilişki kurduğu ve iş birliği yaptığı mesajını verdi. Atatürk fotoğrafını koyan Norveçli subayın işine son verilirken, Erdoğan adına sahte hesap açan ve fotoğrafını koyan teknisyen görevden alındı, hakkında işlem başlatıldı. Bu arada Erdoğan dün memleketi Rize'nin Güneysu'ya gitti. Hafta sonunda AK Parti Rize, Bayburt ve Gümüşhane kongrelerine katılacak Erdoğan, Trabzon'un Maçka ilçesinde teröristlerce şehit edilen Eren Bülbül'ün ailesini ziyaret edecek.

ÖZÜR DİLEDİLER

JWC Komutanı Andrzej Reudowicz, konuya ilişkin özür mektubu yayımladı. Bu açıklamayı Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'nın Genelkurmay'dan özür dilemesi takip etti. Ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den açıklama geldi. Skandalla ilgili özür dileyen Stoltenberg, "Türkiye bizim için önemli bir müttefik" dedi. Stoltenberg, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la da Kanada'da yüz yüze görüşerek, özrünü net şekilde iletti. Stoltenberg, Akar'dan, özrünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletmesini de istedi. Akar ise sorumluların görevden alınmasının yeterli olmadığını, amirlerinin de ceza alması gerektiğini vurguladı. Genelkurmay Başkanlığı ise skandalla ilgili Türkiye'den yazılı ve sözlü olarak özür dilendiğini bildirdi. Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen de "Mesajın içeriğinden dolayı özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve yakın işbirliğimize değer veriyoruz" dedi.

SAVCILIK HARAKETE GEÇTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Norveç'teki tatbikat sırasında yaşanan skandalla ilgili harekete geçti. Başsavcılık, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret ve aşağılama içeren eylemler nedeniyle fail veya failler hakkında soruşturma başlattı. Skandala ilişkin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise tatbikat ile Türkiye'nin hasım ülkelerle işbirliği yaptığı yönünde bir izlenim yaratılmaya çalışılmasının esef verici, gayri ahlaki ve kabul edilemez bir durum olduğu belirtildi. Açıklamada, "Duyduğumuz derin rahatsızlık NATO ve Norveç makamlarına süratle bildirilmiştir. Bu menfur hadisenin failleri hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılması yakından izlenecektir" denildi.