Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doha'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü DEAŞ'la mücadele görüntüsü altında bir başka terör örgütü YPG ile işbirliği yapan ABD'nin, Rakka'da ortaya çıkan son marifetlerine sert tepki gösterdi. Erdoğan, "ABD'nin, 'Ben bu işin içinde yokum, sadece havadan izliyorum' demesi ne kadar inandırıcı? Yaşananlar, ABD'nin oralarda kara planlamasında da yer aldığını çok net ortaya koymaktadır" dedi. Rusya'nın, Suriye'deki siyasi geçiş süreci için PYD-YPG'yi masaya davet etmesi girişimine de net tavır koyan Erdoğan, "Bir terör örgütü masada olacaksa, kimse bizim orada oturmamızı beklemesin" diye konuştu.

''SİYASİ İSTİKRAR GELİYOR''

Devlet Bahçeli'nin 'MHP, AK Parti ile sonuna kadar birlikte mücadele etmeye kararlıdır' şeklinde bir açıklaması oldu.

Ben Bahçeli'nin, cumhurbaşkanlığım döneminde yerli ve milli olarak vatanseverlik konusundaki tüm yaklaşımlarını aynen paylaşıyorum. Hele hele terör örgütleriyle dayanışma içinde olan bir ana muhalefet partisi karşısında vatanımızın, milletimizin çıkarları noktasında MHP ile her türlü adımı atmaya varız.

Seçim sistemi, ittifak, baraj tartışılıyor. Bu konuda bir çalışma var mı?

Bu konuda bir çalışma yok. Şu an için erken sayılabilecek bir tartışma. 50 artı 1 ile siyasi istikrar geliyor. Bütün bunları göz önüne aldığımızda belki bir seçim öncesi ittifak düşünülebilir. Bunlar, bu ülkenin evlatlarının birbirleriyle neler yapabildiğini göstermesi açısından çok çok önemlidir.