48 sene evvel inşa edilen ve geçmişte birçok etkinliğe ev sahipliği yapan AKM, 1969 senesinde hizmete girdiğinde, dünyanın en büyük dördüncü sanat merkeziydi. AKM, 2008 yılından bu yana kullanılmıyor.

YENİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ

Haliç Kongre Merkezi'nde "Yeni AKM Projesi"nin tanıtım toplantısı yapılıyor. 'Yeni AKM Projesi'nin tanıtımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştiriliyor.

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"İSTANBUL'UMUZ VE ÜLKEMİZ İÇİN YÜZ AKI VE SEMBOL BİR YER OLACAK"

"Atatürk Kültür Merkezi projesinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu projenin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi kutluyorum.

2019'un ilk çeyreğinde inşallah tamamlanıp hizmete girdiğinde İstanbul'umuz ve ülkemiz için yüz akı ve sembol bir yer haline gelecektir.

"15 SENE EVVEL BAŞLAMALIYDI"

Açılışının üzerinden bir sene geçtikten sonra yangın felaketi nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. 1977'de sonra depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler önemlidir. İncelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir.

15 sene evvel başlaması gereken bir işe bugün başlanıyor. AKM'yi çoktan bitirmiş, milletin hizmetine sunmuş olmalıydık. Ülkemizin kaybettiği yılların hesabını kim verecek.

BÜYÜK PROJELERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞAN GÜÇLE OPERASYONLARI SABOTE ETMEYE ÇALIŞAN EL AYNI

İstanbul'da inşa etiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projeleri engellemek için uğraşan güçle Suriye ve Irak'taki operasyonlarımızı sabote etmeye çalışan el de aynıdır.

Biz proje tanıtım töreninde bir arada bulunduğumuz AKM'nin tekrardan inşası konusunda da sabırlı bir duruş sergiledik. Hedeflerimizden de taviz vermeden işte bugüne geldik. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi'nden en çok sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Onların yanlış yolda gidiyor olmaları bizi doğru işler yapmakta alıkoyamadı.