Tekirdağ'ın Saray ilçesinde selde mahsur kalan vatandaşları kurtarmaya giden asker ve polisleri taşıyan Zırhlı Personel Taşıyıcısı (ZPT) önceki gün Galata Deresi'nden geçerken akıntıya kapıldı. Araçta bulunanlardan 3'ü asker, 2'si polis, biri de sivil 6 kişi son anda kurtulurken aracı kullanan er Sefa Parhan (23) ise "Yüzme bilmiyorum" dedikten sonra sulara kapıldı.

ASKERİ TÖREN YAPILDI

Olayın ardından bölgeye sevk edilen AFAD, UMKE, İl Emniyet Müdürlüğü Deniz Polisi Sualtı ekibi saatlerce Sefa'ya ulaşmaya çalıştı. Gece ara verilen arama çalışmaları dün sabahın ilk ışıklarıyla tekrar başladı. Önce Sefa'nın miğferi bulundu... Bir süre sonra da olay yerinden 800 metre uzakta bir ağaca takılmış halde cansız bedenine ulaşıldı. Talihsiz askerin naaşı, Cumhuriyet Başsavcısı'nın incelemelerinin ardından otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Aslen Şanlıurfalı olan ve ailesiyle İzmir'de yaşayan Parhan'ın, terhisine ise 17 gün kaldığı ortaya çıktı. Ağabey Fehmi Parhan, kardeşi ile en son 2 gün önce telefonla görüştüğünü belirterek, "Vatan sağ olsun. Al bayrakla verdik, al bayrakla geri alıyoruz. Rabbimin izniyle başımızı yere indirmedi. Allah'ımıza şükrediyoruz. Milletimizin ve devletimizin başı sağ olsun. Herkesin duasını istiyoruz" dedi.

Şehit Parhan'ın naaşı, otopsinin ardından İstanbul'da Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin de katıldığı askeri törenin ardından ailesinin yaşadığı İzmir'in Çiğli ilçesine uğurlandı. Şehidin İzmir'de düzenlenecek askeri törenin ardından Kadifekale Şehitliği'ne defnedileceği öğrenildi.''ANCAK BÖYLE GEÇER GÜNLER''

Saray'daki 3. Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı Orgeneral Fatih Türesel Kışlası'nda vatani görevini yapan ve komutanları tarafından çok sevilen Sefa Parhan'dan geriye terhisine 71 gün kala, arkadaşları ile birlikte söylediği Orhan Ölmez'in 'Su misali' adlı türküsü kaldı. Türküyü söylerken çektikleri görüntüyü geçen 1 Eylül'de, "Anca böyle geçer günler. Amatörce yaptık bir şeyler" notu ile sosyal medya hesabından paylaşan Parhan'ın yanık sesiyle söylediği türkü dinleyenlerin yüreklerini dağladı.